Σε λιμάνια της Ουκρανίας δένουν τις τελευταίες ημέρες τα πρώτα bulk carriers ελληνικών συμφερόντων, μετά από αρκετούς μήνες, λόγω της ρωσικής εισβολής, συμμετέχοντας στην απελευθέρωση των σιτηρών. Μέχρι χθες το απόγευμα, τα τέσσερα πρώτα πλοία μεταφοράς χύδην ξηρού φορτίου ήταν δεμένα ή έφταναν στο Chornomorsk, το Ascanios βρισκόταν στο Yuzhny και το τελευταίο στην Οδησσό. Τα εν λόγω βαπόρια επιθεωρήθηκαν στο κέντρο συντονισμού που έχει «στηθεί» στην Κωνσταντινούπολη και κατευθύνθηκαν στους προορισμούς τους. Από εκεί θα αναχωρήσουν φορτωμένα με σιτηρά, στη «μάχη» για την αντιμετώπιση της παγκόσμιας επισιτιστικής κρίσης.
Φορολογικές δηλώσεις: Οι προθεσμίες για τις τροποποιητικές – Τι γίνεται με τις εκπρόθεσμες
Περιθώριο έως τις 2 Αυγούστου να διορθώσουν τυχόν λάθη ή παραλείψεις στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος που υπέβαλαν ήδη έχουν εκατομμύρια φυσικά πρόσωπα, εφόσον υποβάλουν μέχρι